Saudi royal air force continues killing Yemeni children


This music video from Yemen says about itself:

We are the world, for Yemeni children

23 January 2016

These are the children of Yemen .. They are not the children of Haiti or Africa.. This murder is about Yemeni people..

This destruction and devastation in Yemen.

Is there any one who can stop this killing and destruction?

Yemeni children need a gesture of world…Yemeni children need to help the world..

Thank you for sharing this song ..

Thank you for your talking about Yemeni children.

Thank you for your talking about them and said they’re just kids..

I hope that my message has reached to you..

We just want to help children..

We want to help humanity in Yemen..

Prepared by Reem Alsaqqaf.

From daily The Morning Star in Britain:

Yemen: 4 children among 12 killed in Saudi raid

Tuesday 19th September 2017

A SAUDI air strike has killed 12 civilians in Yemen’s Marib province, according to medical officials.

They said four children and four women were among those killed on Saturday. The attack hit a car in the Harib al-Qaramesh area, along the only route used by civilians to escape the fighting …

Several civilians were also wounded in the raid.

The officials spoke on condition of anonymity under regulations but their accounts were corroborated by local tribesmen.

Since March 2015, a Saudi-led coalition has waged a blistering air campaign against the Shi’ite Houthis and their allies, after they won control of most of the country and drove out then president Abed Rabbo Mansour Hadi,

Hadi resigned and went into exile in Saudi Arabia.

whom Riyadh wishes to restore.

Labour announced yesterday that it had banned Saudi Arabia from its party conference this month over human rights concerns.

19 thoughts on “Saudi royal air force continues killing Yemeni children

  1. Pingback: Saudi women’s victory on driving, struggle continues | Dear Kitty. Some blog

  2. Saudi-Arabië waarschuwt Nederland tegen onderzoek oorlogsmisdaden

    Saudi-Arabië zet Nederland onder druk om een voorstel in de VN-Mensenrechtenraad in te trekken. Nederland wil een onafhankelijk onderzoek naar de schendingen van mensenrechten door de strijdende partijen in Jemen. Bij de oorlog zijn al meer dan 10.000 burgerdoden gevallen.

    Saudi-Arabië leidt sinds 2015 een Arabische coalitie die aanvallen uitvoert op de Houthi-rebellen in Jemen. Uit een rapport van de VN blijkt dat de luchtaanvallen van de Saudische coalitie de “belangrijkste oorzaak” zijn van burgerdoden.

    Negatieve gevolgen

    Nederland diende deze week samen met Canada een resolutie in bij de mensenrechtenraad in Genève, gesteund door België, Ierland en Luxemburg. Daar wordt donderdagmiddag of vrijdagochtend over gestemd. Als dat doorgaat, want Saudi-Arabië wil dat dus niet.

    “Als de resolutie wordt aangenomen kan dat negatieve gevolgen krijgen voor de onderlinge politieke en economische relaties met Saudi-Arabië”, staat in een brief die in Genève is verspreid en die in bezit is van de NOS.

    De Saudiërs vinden het voorstel van Nederland niet nodig. Zij vinden dat de regering van Jemen het onderzoek moet doen waar in de resolutie toe wordt opgeroepen.

    Maar een woordvoerder van de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten laat The New York Times weten dat de regering van Jemen niet in de gebieden kan komen die in handen van de Houthi’s zijn. Bovendien zou het geen onafhankelijk onderzoek zijn omdat Jemen gesteund wordt door Saudi-Arabië.

    Ziekenhuizen

    Nederland wil dat een commissie van drie leden onderzoek doet in Jemen. Die zouden onder meer de verantwoordelijken van mensenrechtenschendingen moeten identificeren “om er zeker van te zijn dat plegers van misdrijven, waaronder oorlogsmisdaden, verantwoordelijk worden gehouden.”

    Ook de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Zeid Ra’ad al-Hussein en mensenrechtenorganisaties pleiten voor zo’n onderzoek. “De Saudische coalitie heeft huizen, markten, scholen en ziekenhuizen gebombardeerd”, zegt John Fisher van Human Rights Watch. “De Houthi’s hebben steden beschoten en landmijnen geplaatst waar burgers het slachtoffer van worden. Beide kanten martelen en laten mensen verdwijnen.”

    Nederland heeft de afgelopen paar jaar al twee keer geprobeerd om er een onafhankelijk onderzoek door te krijgen. Maar dat ging steeds niet door. En nu probeert Nederland het opnieuw. Ook al is er zelfs druk van westerse bondgenoten als Frankrijk en Groot-Brittannië om in te binden.

    Minister Koenders van Buitenlandse Zaken zei drie jaar geleden al dat mensenrechten in conflictgebieden belangrijk zijn voor Nederland. “We zullen ons er vol overtuiging voor inzetten dat daar meer aandacht voor komt”, zei hij toen. Morgen of overmorgen moet duidelijk worden hóe belangrijk dat is voor Nederland.

    Source: NOS Online 27-09-2017

    Like

  3. Pingback: Saudi regime kills Yemeni children, gets slap on the wrist | Dear Kitty. Some blog

  4. Pingback: United States war profiteers getting richer | Dear Kitty. Some blog

  5. Pingback: Saudi regime starving Yemeni civilians to death | Dear Kitty. Some blog

  6. Pingback: British protest against Theresa May’s warmongering | Dear Kitty. Some blog

  7. Pingback: Lebanon’s prime minister, a prisoner in Saudi Arabia? | Dear Kitty. Some blog

  8. Pingback: Trump-Saudi war on Yemeni civilians | Dear Kitty. Some blog

  9. Pingback: Trump’s UN envoy Haley ‘Powell’ lies on Saudi-Yemen war | Dear Kitty. Some blog

  10. Pingback: Saudi warplanes kill mother, child in Yemen | Dear Kitty. Some blog

  11. Pingback: Stop British weapons sales to Saudi warmongers | Dear Kitty. Some blog

  12. Pingback: May Day today all over the world | Dear Kitty. Some blog

  13. Pingback: French opposition to Macron selling Saudis war on Yemen weapons | Dear Kitty. Some blog

  14. Pingback: Saudi warplane massacre of Yemeni fish market, hospital | Dear Kitty. Some blog

  15. Pingback: Yemeni children killed by United States bomb | Dear Kitty. Some blog

  16. Pingback: British Conservatives help Saudi butchery of Yemen | Dear Kitty. Some blog

  17. Pingback: British government helps Saudi massacres of Yemenis | Dear Kitty. Some blog

  18. Pingback: Saudi regime kills own prisoners of war in Yemen | Dear Kitty. Some blog

  19. Pingback: Pompeo blames Iran for Yemeni-Saudi oil retaliation | Dear Kitty. Some blog

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.